|
||||||||||||
|
||||||||||||
|
|||||||||
МЕНЮ
|
БОЛЬШАЯ ЛЕНИНГРАДСКАЯ БИБЛИОТЕКА - РЕФЕРАТЫ - Урок-роздум на тему "В. Сухомлинський "Красиві слова і красиве діло"Урок-роздум на тему "В. Сухомлинський "Красиві слова і красиве діло"Урок-роздум Тема. Василь Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло» Мета: ознайомити з твором В. Сухомлинського; вчити давати характеристику головним дійовим особам, порівнювати вчинки і поведінку персонажів, робити висновки щодо прочитаного; розвивати виразне читання, зв'язне мовлення, вміння цінувати думки товаришів; виховувати доброту, чуйність, вміння бачити і творити красиве. Хід уроку І. Актуалізація опорних знань. 1. Вступна бесіда. Ми продовжуємо знайомитись з творами Василя Сухомлинського. Згадайте, що ви знаєте про цю людину. Які твори В. Сухомлинського ми вже читали? Перегляд виставки творів В. Сухомлинського. Робота з книгою. --Прочитайте на 66 сторінці розповідь про письменника і скажіть, що нового ви про нього дізналися. II. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку. 1. Повідомлення теми уроку. --Сьогодні ми прочитаємо оповідання В. Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло». 2. Саморефлексія. --Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Чого хочете навчитися, що дізнатися, що найбільше цінуєте? (Хочу дізнатися:що таке краса; з чим краса завжди єдина. Хочу навчитися: виразно читати; вибирати з прочитаного головне; робити висновки. Я ціную:нові знання; думки товаришів; корисні поради.) --Кожен з вас визначився, над чим він буде працювати на уроці. 3. Гра «Мікрофон». Діти передають один одному уявний мікрофон і відповідають на поставлене запитання (відповіді не повинні повторюватися). --Що таке краса? Якими іншими словами можна замінити слово «красивий»? (Прекрасний, чудовий, симпатичний, приємний, акуратний, охайний.) 4. Словникова робота. Робота в парах. --Знайти в словнику значення слова «краса». Краса -- це те, що приємно і подобається всім людям без винятку, все те добре і прекрасне, що оточує людину і викликає в неї радість. А сьогодні ми поговоримо про красиві слова і красиві діла. 5. «Доповни речення». --До красивих слів належать слова... (Далі учні продовжують по одному слову.) 6. Читання із зупинками казки «Дві доньки». Дві доньки Було в матері дві доньки -- Щебетушечка та Похмурочка. Що то за різні діти були! Щебетушечка все коло матері в'ється та солодко виспівує: «Голубко моя! Матінко рідна! Я тебе люблю понад усе на світі!» А Похмурочка все мовчки робить, ніколи таких улесливих слів не почуєш від неї. Любила мати обох дочок, раділа їхній вдачі та частенько мріяла про майбутнє щастя діток та свою спокійну старість. І зупинка --Хто з дочок вам більше сподобався? Чому? (Щебетушечка, бо говорила матері красиві слова.) Та ось прийшла в сім'ю біда. Тяжко захворіла мати. Як не старалися доньки, які ліки не знаходили -- все марно. Якось дійшла до доньок чутка, що живе в лісі стара чаклунка, та таку силу має, що мертвий камінь оживляє. Зібралися дівчата та й хутко до лісу. Прийшли, а стара вже їх чекає, до хати запрошує... II зупинка --Як думаєте, що буде далі? Надвечір у село повернулася одна Щебетушечка. Зайшла до оселі, а мати вже й встала. По господарству порається, всміхається -- хвороби як не було. А де ж Похмурочка? -- запитує дочку. Не знаю, -- каже Щебетушечка, -- десь у лісі заблукала. Йшов час. Мати й Щебетушечка жили як раніше, а Похмурочка так і не повернулася. Ніхто не знав, де вона. III зупинка. Що трапилося з Похмурочкою? Чому Щебетушечка не знала, де її сестра? А з лісу в село стала приходити старенька бабуся. І все, куди б не йшла, коло хати матері й доньки зупиниться. Якось не втерпіла мати та й до неї: «А чого це ви та все на нашу хату поглядаєте?» Запитала та й стихла. З лиця старої жінки на неї дивились очі її Похмурочки, рідної донечки. Та стільки печальної любові було у них, що заголосила мати: «Дитино моя! Що сталося з тобою?» І розповіла старенька, як вимагала стара чаклунка за материне здоров'я по 20 літ молодого життя, як Щебетушечка змирилася-з материною смертю і відмовилась, як віддала Похмурочка власні 40 літ, вроду та здоров'я. А тоді й каже: «Помирати мені скоро, мамо, бо я вже стара. Це попрощатися приходила». І подалася до лісу назавжди. А мати з Щебетушкою живуть і досі. Та чомусь не тішать маму мрії про щасливе майбутнє та спокійну старість. Хто з дочок вам сподобався більше? Чому ви змінили свою думку і ваші симпатії тепер на боці Похмурочки? Що ж прикрашає людину: красиві слова чи красиве діло? III. Вивчення нового матеріалу. 1. Читання оповідання В. Сухомлинського вчителем. --Яке у вас враження після прочитаного? 2. Самостійне читання дітьми. --Скільки дійових осіб у творі? 3. Вибіркове читання. Прочитати красиві слова з оповідання. Про яке красиве діло говориться в тексті. Прочитайте. В яких словах головна думка оповідання? 4. Робота в групах. Скласти власну розповідь, яка підтверджувала б головну думку прочитаного. (Тим групам, яким важко впоратися із завданням, вчитель дає картки з опорними словами. Наприклад: в клітці сумував горобчик; не хотів їсти; розвеселяли; відкрив клітку; полетів на волю; не прибрав зошит; урок малювання; розлились гуашеві фарби; всі співчували; дістав чистий зошит; спортивні змагання; естафети з бігу; впав; поранив ногу; текла кров; всі жаліли; дістав хусточку і перев'язав рану і т. д.) 5. Підсумок. --З чим дружить краса? (З добром.) 6. Робота в парах. Робота з деформованим текстом. --Скласти два вислови про добро і красу. єдині, добро, і, Краса. (Краса і добро-- єдині.) красиве, в, завжди, Добро, людині. (Добро в людині завжди красиве.) 7.Робота з прислів'ями (виконується в групах). --Прочитати прислів'я, переставивши склади. диЛюна снакра не васломи, а бридоми миділа. бреДо лоді биро лосмі. (Людина красна не словами, а добрими ділами. Добре діло роби сміло.) 8. Робота в зошитах. IV. Підсумок уроку. Чого навчились на уроці? Що дізнались нового? Чи досяг кожен із вас тієї мети, що поставив перед собою на початку уроку? Оціни свій внесок в урок (як ти працював) і постав сам собі оцінку. Оціни роботу свого сусіда. |
РЕКЛАМА
|
|||||||||||||||||
|
БОЛЬШАЯ ЛЕНИНГРАДСКАЯ БИБЛИОТЕКА | ||
© 2010 |